Mučnina predstavlja neugodan osjećaj u predjelu želuca, koji može biti praćen povraćanjem.
Ostali simptomi koji prate mučninu su pojačano lučenje pljuvačke, grčevi u želucu, podrigivanje.
U velikom broju bolesti mučnina se javlja kao simptom, tako da spada u skupinu opštih simptoma.
Opšti simptomi podrazumijevaju skupinu simptoma karakterističnih za veliki broj oboljenja i na osnovu kojih ne možemo odrediti koje je oboljenje u pitanju.
Pored toga što se javlja kao simptom kod fizičkih oboljenja, takođe možemo je naći i kod psihičkih stanja poput stresa, anskioznosti, te veoma čest tip mučnine- putnička mučnina, koji se javlja pri vožnji u nekom prevoznom sredstvu.
Kako bi se riješili ovog neugodnog osjećaja, donosimo vam recepte protiv mučnine !
Limunov sok
Već decenijama poznat lijek protiv mučnine.Naime, limunov sok se posebno preporučuje poslije povraćanja jer osvježava usnu duplju i smanjuje mogućost pojave nove mučnine.Sok od limuna treba praviti sa manje vode nego kada se pravi limunada.Najbolje je piti čist sok, bez dodavanja šećera, te treba piti polako kako se ne bi nadražio želudac.Često se koristi protiv mučnine u trudnoći.
Đumbir
Zahvaljujući svom osvježavajućem mirisu i ukusu (ujedno ljutkastom okusu), čaj od đumbira je odlično prirodno sredstvo za eliminaciju mučnine.Ako je mučnina praćena povraćanjem, najbolje je uz čaj od đumbira piti i čaj od kamilice.Razlog tome je taj što će đumbir ukloniti mučninu, a kamilica će smiriti želudac.
Cimet
Kako smo već naveli, mučnina se može javiti i kod dugotrajne vožnje nekim prevoznim sredstvom.U tom slučaju, najbolji lijek je cimet.Napitak ćemo dobiti tako što koru cimetu preliti šoljicom kipuće vode, te nakon što odstoji 10 minuta procjediti i popiti čaj.
Pelen i anis
Pelen se odavno koristi za liječenje bolesti želuca, posebno kada je riječ o lošem varenju hrane.Čaj od anisa takođe podstiče varenje hrane, te otklanja mučninu i gorušicu, te ga je preporučljivo piti nekada čak i preventivno, odmah poslije nekih težih obroka (masnije hrane).
Čaj od nane
Kao kamilica, nana takođe doprinosi smanjenju nadražaja želuca.Čaj od nane ima prijatan ukus i miris, te osvježava usnu duplju.Korisno ga je piti i protiv mučnine, a i protiv povraćanja.
Za kraj važno je naglasiti da ukoliko su mučnina i povraćanje uzrokovani trovanjem hranom, tada je povraćanje zapravo način odbrane organizma od štetnih tvari i ne treba ga suzbijati niti poticati.
Takođe, ova stanja se mogu javiti kod težih oboljenja kao što su karcinomi, čir na želucu i slično, pa u tim slučajevima je veoma važno javiti se ljekaru, a ne samo suzbijati simptome.
Nema komentara:
Objavi komentar