Stranice

ponedjeljak, 13. ožujka 2017.

10 simptoma poremećaja štitne žlijezde, nemojte ih zanemariti !

Štitna žlijezda ( glandula thyreoidea )  jedna je od najvažnijih žlijezda u našem tijelu.Ona reguliše rast i razvoj, utiče na metabolizam, te ujedno može davati posljedice i na psihičko zdravlje.Ona luči više hormona od kojih su najvažniji T3 i T4 hormoni.Ukoliko u tijelu dođe do disbalansa ovih hormona, nastat će stanje "općeg haosa" i pojavljuje se niz simptoma.




Kako biste na vrijeme prepoznali probleme sa ovom žlijezdom i bili u mogućnosti da popravite svoj kvalitet života, pročitajte 10 simptoma koji su karakteristični za poremećaje štitne žlijezde.


  1. Nagle promjene tjelesne težine- kada je u pitanju hipertiroza ( pojačan rad štitne žlijezde), onda osoba počinje naglo mršaviti zbog ubrzanog metabolizma.Kod hipotiroze ( smanjem rad štitne žlijezde) osoba konstantno dobija na težini zbog usporenog metabolizma.Važno je naglasiti da ove varijacije u težini nastaju i pored normalnog unosa hrane.
  2. Mrzovoljnost- kao što smo već naveli, poremećaj štitne žlijezde odražava se i na psihičko stanje, pa tako ove osobe zbog svih poremećaja u tijelu postaju veoma mrzovoljne.Postoje situacije u kojima se javljaju i napadi agresije, a sve to kao rezultat hormonskog disbalansa.
  3. Zatvor / proliv- ukoliko je u pitanju hipotiroza, onda će osoba imati i usporeno varenje hrane, odnosno javljaju se česte opstipacije (zatvori).Sa druge strane, kod hipertiroze osoba obavlja veliku nužda više puta na dan, a najčešće u vidu proliva.
  4. Rad srca- kod hipertiroze imamo ubrzan i nepravilan rad srca, te drhtanje ruku, gubitak daha, a i osjećaj pojačanog lupanja srca.Sa druge strane, kod hipotiroze će rad srca biti takođe neuravnotežen, ali će biti znatno usporen.
  5. Osjetljivost na temperaturu- osobe koje pate od hipertiroze teško podnose toplotu, te boravak u toplijim prostorijama ili napolju tokom ljetnih mjeseci im je skoro pa nepodnošljiv.Sa druge strnae, hipotirozne osobe su izuzetno osjetljive na hladnoću i veoma teško je podnose.
  6. Gubitak kose- ovaj simptom je karakterističan za oba poremećaja.
  7. Poremećaj menstrualnog ciklusa- moguće je da mjesečnica kasni nekoliko dana ili da čak potpuno izostane taj mjesec.Takođe karakterističan za oba poremećaja.
  8. Vrtoglavica- veoma čest simptom kod većine oboljenja, ali skoro pa uvijek uzrokovan poremećajem biohemijskih supstanci, odnosno hormona.Često vrtoglavicu prati i nemogućnost zadržavanja pažnje koliko god se osoba trudi.
  9. Bol u mišićima- jedan od simptoma koji je najviše karakterističan za hipotirozu.Naime, česti bolovi u mišićima koji nastaju i bez ikakvih fizičkih napora.Pacijenti se žale da zbog bolova u mišićima nogu često ne mogu ni stati na noge.
  10. Previše spavate- još jedn simptom koji je izrazit kod hipotiroze.Naime, osobe veći dio dana provedu u spavanju nego što budu budni, ali i pored toga žale se na konstantan umor.
Poremećaji štitne žlijezde se danas mogu liječiti veoma efikasno.Tretman za hipotirozu je nadoknada hormona kroz terapiju koju propisuje ljekar.Sa druge strane, regulacija hipertiroze je veći poduhvat s obzirom da zahtjeva hirurški zahvat.U liječenju hipertiroze potrebno je parcijalno (djelimično) ili potpuno odstranjivanje štitne žlijezde.

Nema komentara:

Objavi komentar