Cvekla se može unositi u organizam na više načina, što je čini još pristupačnijom i praktičnijom za primjenu.Primjera radi, od cvekle se mogu praviti različiti sokovi (može se kombinovati sa šargarepom ili jabukom), može se jesti sirova (cveklu izrendati, takođe se može miješati sa drugim voćem i povrćem).Veoma pozitivno utiče na crvena krvna zrnca s obzirom da sadrži velike količine željeza, pa se posebno preporučuje djeci u razvoju.
Dejstvo cvekle nije samo u popravljanju krvne slike.Takođe služi u organizmu i kao blagi diuretik, detoksikant, određena istraživanja su pokazala da cvekla ispoljava i antikancerogena svojstva.
Dokazano je i da cvekla smanjuje rizik od nastanka srčanih oboljenja, te umanjuje rizik od infarkta myocarda ( srčanog udara).
Dokazano je i da cvekla smanjuje rizik od nastanka srčanih oboljenja, te umanjuje rizik od infarkta myocarda ( srčanog udara).
Značajna je i u poboljšanju vida, pa se u kombinaciji sa šargarepom koristi kao veliki izvor vitamina A koji je jedan od najvažnijih faktora za očuvanje vida.
Samo 100 g cvekle sadrži ogromne količine minerala i vitamina:
- Natrijum- 78 mg
- Kalcijum- 16 mg
- Kalijum- 325 mg
- Magnezijum- 23 mg
Bitna je za razvoj kostiju, za održavanje čvrstine i elasticiteta kostiju, veoma dobar izvor magnezijuma koji je potreban mišićima za rad i koji sprečava grčeve u mišićima.Pored toga, potpomaže funkcionisanje bubrega, ali se ne preporučuje osobama sa kamenom u bubrezima jer može dovesti do pogoršanja stanja.
Nema komentara:
Objavi komentar