Hajdučka trava, kunica, hajdučica, (lat.: Achilea millefolium) je najznačajnija i najrasprostranjenija vrsta roda Achilea. Raste na kamenjarima, zapuštenim mjestima, kserofitnim šumama. To je perasta biljka visine do oko 80 cm, najčešće svijetlozelene boje.
Hajdučka trava najčešće se koristi u obliku čaja za poboljšanje apetita, kod želučanih tegoba, nadimanja i teškog varenja. Ova ljekovita biljka ulazi u sastav mnogih gorkih čajeva i često se spravlja kao čaj za umirenje. Dobra je i za normalizaciju metabolizma i čišćenje organizma. Za spoljnu upotrebu nalazi primjenu kao antiflogistik, slično kamilici, što znači da služi za ispiranje, obloge i kupke. Hajdučka trava sadrži i vitamin C pa se upotrebljava i kod hemoroida i krvarenja, a kalij, koji se nalazi u ovoj biljci pomaže radu bubrega, srca i krvotoka. Na osnovu svega navedenog jasno se može se zaključiti da hajdučka trava ima ljekovito dejstvo na širok spektar oboljenja pa ju treba uvrstiti u kućnu apoteku, naročito ako imate neku od navedenih bolesti.
Dejstva kunice
- Čaj od kunice korisno deluje i liječi ispucane ruke, ranjive bradavice majki koje doje, a pomaže i u liječenju osipa na koži - psorijaze.
- Hajdučka trava bi se trebala brati u podne jer pod uticajem sunca sadrži najviše ljekovitih eteričnih ulja.
- Upozorenje: Pri upotrebi hajdučke trave treba znati da kod osjetljivih osoba može izazvati alergiju, zato ljudi osjetljive kože treba da koriste samo mlade, tek procvjetale biljke, a čaj da piju u manjim količinama.
Prema narodnim savjetima, hajdučkom travom mogu se liječiti česti ženski problemi: upala jajnika, bijelo pranje, mokrenje u postelju (sjedeća kupka); miom (duže vrijeme sjedeća kupka); izostanak mjesečnice (svako jutro popiti šoljicu čaja).
Recepti za primjenu
Čaj za migrenu: Ako vas muči migrena, dovoljno je da tokom dana popijete pola šolje što toplijeg čaja od hajdučke trave. Sipajte pola kašičice u pola litra vrele vode i, kad se prohladi, procijedite.
Čaj za migrenu: Ako vas muči migrena, dovoljno je da tokom dana popijete pola šolje što toplijeg čaja od hajdučke trave. Sipajte pola kašičice u pola litra vrele vode i, kad se prohladi, procijedite.
Mast protiv hemeroida: Iste količine hajdučke trave i muške bokvice (oko 50 g svake) pomiješajte sa 0,5 kg biljne masti, pa lagano prokuhajte desetak minuta. Ostavite da odstoji preko noći, ujutru još jednom zagrijte smjesu, procijedite je i sipajte u teglice. Kremu čuvajte na mračnom mjestu.
Obloge za rane: Svježe istucane listove hajdučke trave stavite kao obloge na rane koje su nastale kao posljedica udaraca, uboda ili posjekotina.
Lijek za ruke i bradavice: Dvije kašike lista i cvijeta hajdučke trave kuhajte tri minute u 3 dl vode. Toplim čajem ispirajte ispucale ruke i osjetljive bradavice koje često muče dojilje.
Miomi: Oko 100 g biljke potopite u hladnu vodu, ostavite preko noći, ujutro zagrijte i dodajte u vodu za kupanje. Sjedeća kupka dokazala se efikasnom u borbi protiv mioma.
Nema komentara:
Objavi komentar