Začinsko bilje svi primarno koristimo kao poboljšivače okusa i kako bismo dobili specijalizovane arome koje daje samo bilje, nebitno da li je to slan, ljutkast ili neki drugi okus.Takođe je poznato da veliki broj začina ima štetno djelovanje po sistem s obzirom da se u današnje vrijeme dobijaju sintetskim preradama, ali šta je sa začinima koji su tu prisutni od davnina i koji su dar same prirode? Jedan od takvih začina je bosiljak.
Bosiljak ( Ocimum Basilicum ) je biljka karakterističnog mirisa koja se često koristi u kuhinjama kao začin i dekorativni dodatak jelima.Biljka je porijeklom iz Indije, ali već nekoliko vijekova je prisutna u Europi.Bosiljak je u Egiptu i Rimu bio simbol nježnosti, odanosti i ljubavi, a to nije slučajno.
Kao začin bosiljak jelima daje izuzetan ukus, a u našem organizmu pobošljava varenje teške hrane (prvobitno se misli na meso).Najčešće se koristi kao dodatak jelima od krompira, povrća poput patlidžana i karfiola, te kao dodatak kukuruzu.Mediteranska kuhinja uzima bosiljak kao obavezan sastojak sosova i preliva za jela.
Ono što je ipak najvažnije je primjena bosiljka u alternativnoj i tradicionalnoj medicini.
Koristi se u liječenju dugotrajnog i upornog kašlja, zatim kod bubrežnih oboljenja (kamenac i insuficijencija), pomaže kod psihičkih stanja kao što su depresija i glavobolja, a ako se koristi kao čaj onda ublažava menstrualne tegobe.
Sok od lišća koristi se protiv prehlada i upala ( najviše ušiju u bubne opne).Takođe je djelotvoran i kod upala mokraćnih puteva, a uklanja i nesanicu i ublažava neurotske poremećaje.
Čaj od bosiljka se preporučuje dojiljama jer on reguliše hormone u organizmu što za rezultat ima pojačano stvaranje mlijeka i smanjenje napetosti u grudima.Čaj se sprema tako što se listovi biljke osuše, zatim stave u čašu i preliju vrelom vodom i tako ostave da stoje 10-15 minuta dok se voda ne ohladi.Napitak se može piti svaki dan.
Posljednja istraživanja pokazala su da svježi bosiljak ima veoma pozitivno dejstvo u liječenju bolnih i otečenih zglobova, te kod zglobova zahvaćenih upalom (artritis).
Aktivna supstanca eugenol daje bosiljku njegovu prepoznatljivu aromu ujedno daje bosiljku i antiupalno dejstvo koje je izraženo u ovim slučajevima.
Na kraju je bitno naglasiti snažno antioksidativno dejstvo koje posjeduje bosiljak.Ovo dejstvo je vjerovatno i najvažnija osobina bosiljka s obzirom da ono sprečava nastanak oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.Uz to sprečavaju i starenje i propadanje ćelija, a sadrži i beta-karoten koji se pretvara u vitamin A u našem tijelu i važan je antioksidans koji sprečava oksidaciju holesterola u krvi i time čuva srce od nastanka infarkta.
Nema komentara:
Objavi komentar